Menu Zamknij

Akcja „Żonkil w szkole”

W dniu dzisiejszym w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, jako społeczność szkolna bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE w szkołach”.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r., gdy niemieccy żołnierze i policja wkroczyli do getta, aby deportować jego mieszkańców, tych którzy jeszcze żyli. To powstanie, było pierwszym miejskim zrywem zbrojnym w okupowanej Europie.

„Całe niebo nad Warszawą było czerwone. Całkiem czerwone, a oni – mieszańcy getta, niezłomnie walczyli, wiedząc iż czeka ich śmierć, ale bohaterska z bronią w ręku”.

Do 16 maja 1943 r. powstanie zostało stłumione, a getto – zrujnowane. Niemcy wywieźli jego pozostałych mieszkańców do obozów koncentracyjnych lub ośrodków zagłady.

„Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta, powstaniec i lekarz  – Marek Edelman, wiedział jak trzeba ginąć i jak należy żyć”.

„Niech nasze żółte żonkile, które powstały dzięki współpracy uczniów klas 1LOC, 1W oraz 3LOC, będą znakiem życia oraz pamięci o heroicznej walce i poległych” – relacjonują p. E. Smokowska-Tomaszewska oraz p. A. Nakonieczna.

W tym dniu uczniowie mieli również okazję wziąć udział w premierowym pokazie filmu stworzonego na podstawie reportażu Hanny Krall  – „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. więcej informacji

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zamknij