W poniedziałek 21.11.2022r. uczniowie klas: 4HWp, 3 LOc, 2LOa, 3W, 2FL, 2W zwiedzili wystawę okresową Body Worlds -The Cycle of Life w śnieżnym Poznaniu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na własne oczy aż 160 eksponatów, które były prawdziwe! Powstawały one dzięki ludziom, którzy dobrowolnie oddali swoje ciała na rzecz nauki.
a wystawie przedstawiono cały cykl życia człowieka, od poczęcia aż do śmierci. Poza powtórką z anatomii przewodnicy raczyli słuchaczy ciekawostkami wprost z sal Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zwrócili również uwagę na to, jak istotne jest badanie profilaktycznie oraz kierowanie uwagi na objawy chorób takich jak wylew czy zator, ponieważ może to uratować nie tylko nasze życie, ale i naszych najbliższych.
Oto kilka ciekawostek zdobytych podczas zwiedzania wystawy.
Ciekawostka nr 1
Mężczyźni wykonując test ciążowy, mogą wykryć u siebie bakterie występujące podczas raka jąder. Wynik testu będzie wtedy dodatni.
Ciekawostka nr 2
Wszystkie eksponaty zachowały swój realistyczny wygląd dzięki metodzie plastynacji opracowanej przez dr. Gunthera von Hagensa.
Ciekawostka nr 3
Plastynacja jest to proces polegający na zatrzymaniu procesu rozkładu ciała oraz zachowania jego kształtu i koloru. Podczas plastynacji wykorzystywana jest formalina, aceton, tworzywa sztuczne (np. kauczuk) oraz gaz i wysoka temperatura.
Ciekawostka nr 4
Przygotowanie całego ciała jako eksponatu wymaga około 1500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku. Ile pracy zostało włożone, aby na poznańskiej wystawie przedstawić aż 160 ciał i ich fragmentów?
Ciekawostka nr 5
Eksponaty utrzymują się w nadanej im pozycji, np. wykonującej ćwiczenie gimnastyczne czy grającej w hokeja, dzięki tysiącom igieł, bloczków, pianek i zacisków.
Zmęczeni, zafascynowani, a jednocześnie odrobinę przerażeni widokiem eksponatów szczęśliwie wróciliśmy do Piły i do zwyczajnego życia.
Julia Turzyńska