Menu Zamknij

BODY WORLDS – Poznań

W poniedziałek 21.11.2022r. uczniowie klas: 4HWp, 3 LOc, 2LOa, 3W, 2FL, 2W zwiedzili wystawę okresową Body Worlds -The Cycle of Life w śnieżnym Poznaniu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na własne oczy aż 160 eksponatów, które były prawdziwe! Powstawały one dzięki ludziom, którzy dobrowolnie oddali swoje ciała na rzecz nauki.\

a wystawie przedstawiono cały cykl życia człowieka, od poczęcia aż do śmierci. Poza powtórką z anatomii przewodnicy raczyli słuchaczy ciekawostkami wprost z sal Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zwrócili również uwagę na to, jak istotne jest badanie profilaktycznie oraz kierowanie uwagi na objawy chorób takich jak wylew czy zator, ponieważ może to uratować nie tylko nasze życie, ale i naszych najbliższych.

Oto kilka ciekawostek zdobytych podczas zwiedzania wystawy.

Ciekawostka nr 1
Mężczyźni wykonując test ciążowy, mogą wykryć u siebie bakterie występujące podczas raka jąder. Wynik testu będzie wtedy dodatni.

Ciekawostka nr 2
Wszystkie eksponaty zachowały swój realistyczny wygląd dzięki metodzie plastynacji opracowanej przez dr. Gunthera von Hagensa.

Ciekawostka nr 3
Plastynacja jest to proces polegający na zatrzymaniu procesu rozkładu ciała oraz zachowania jego kształtu i koloru. Podczas plastynacji wykorzystywana jest formalina, aceton, tworzywa sztuczne (np. kauczuk) oraz gaz i wysoka temperatura.

Ciekawostka nr 4
Przygotowanie całego ciała jako eksponatu wymaga około 1500 godzin pracy i zazwyczaj trwa około roku. Ile pracy zostało włożone, aby na poznańskiej wystawie przedstawić aż 160 ciał i ich fragmentów?

Ciekawostka nr 5
Eksponaty utrzymują się w nadanej im pozycji, np. wykonującej ćwiczenie gimnastyczne czy grającej w hokeja, dzięki tysiącom igieł, bloczków, pianek i zacisków.

Zmęczeni, zafascynowani, a jednocześnie odrobinę przerażeni widokiem eksponatów szczęśliwie wróciliśmy do Piły i do zwyczajnego życia.
Julia Turzyńska

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. więcej informacji

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zamknij