Menu Zamknij

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

Wypowiedź Mariji Pejčinović Burić, Sekretarza Generalnego Rady Europy, z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych
„The European Day of Languages reminds us that learning a language is a step towards openness and respect for other cultures.”

Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej, która stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi nacjami.

Również w naszej szkole chcieliśmy zwrócić uwagę uczniów na to święto, podkreślając wagę znajomości języków obcych, bo jak mawiał Goethe „Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch” („Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem”. )

Uczniowie klasy IK i IW na języku niemieckim rywalizowali między sobą, rozwiązując w grupach różnorodne zadania quizowe. Zaczęliśmy od językowego escape room’u. Tu młodzi „poligloci” mieli okazję popisać się swoją wiedzą z zakresu językoznawstwa, znajomości zabytków różnych państw, oraz rozpoznawania pozdrowień w języku niemieckim. Każde zadanie kończyło się zdobyciem jednej cyfry tajemnego kodu, który był kluczem do nagrody. Po rozdzieleniu punktów przeszliśmy do kolejnej rozgrywki. Tym razem był to kahoot i ciekawe pytania na temat języków, np. Do jakiej rodziny języków należy język bułgarski? Jaki język nie należy do rodziny języków germańskich? (Tu większość wskazywała angielski, który obok języka niemieckiego, niderlandzkiego i języków skandynawskich jest językiem germańskim); Skąd pochodzi słowo „alfabet”? Albo jak nazywa się język, którym posługują się mieszkańcy Azerbejdżanu? (I wcale nie jest to azerbejdżański)
Na koniec uczniowie mieli okazję sprawdzić się w quizie na rozpoznawanie języków ze słuchu. Jak się okazało nie było to łatwe zadanie, duński mylił się z niemieckim i holenderskim, włoski z greckim, hiszpański z portugalskim.
Po podliczeniu punktów trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone słodkościami.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. więcej informacji

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zamknij