Menu Zamknij

mLegitymacje

Co to jest mLegitymacja?

MLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem. Jest częścią aplikacji mObywatel. Żeby z niej skorzystać, potrzebny jest tylko smartfon z systemem Android lub IOS.

Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To – zgodnie z prawem – legitymacja szkolna/studencka, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.

Główne zalety mLegitymacji.

– masz ją zawsze przy sobie, pod ręką w swoim smartfonie,

– możesz potwierdzić swoją tożsamość i przynależność do szkoły,

– łatwo skorzystasz z ulg i zwolnień z opłat,

– nie zapomnisz jej wychodząc z domu,

– nie zgubisz jej ani nie zniszczysz,

– jest nowoczesna, wygodna i bezpieczna.

Co daje mLegitymacja?

Identycznie jak tradycyjna legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. To możliwe dzięki umocowaniu prawnemu – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

Dla kogo mLegitymacja?

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu.

MLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Aby otrzymać mLegitymację należy:

1. Przesłać na adres mlegitymacje@nauka.pila.pl wypełnioną „Informację o uczniu na potrzeby wydania mLegitymacji” (załącznik) wraz z plikiem z aktualną fotografią (skan zdjęcia do legitymacji), o nazwie imię.nazwisko.klasa, rozszerzeniu jpg., wymiarach min. 500×600 pikseli i max. rozmiarze 5 MB.

Uwaga! Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa danych, wiadomości powinny być wysłane tylko i wyłącznie ze szkolnych kont uczniów Microsoft Office 365 z domeny @naukapila.onmicrosoft.com.

2. Pobrać na komórkę Aplikację mObywatel

3. Po wygenerowaniu mLegitymacji zostanie wydrukowany lub przesłany w wiadomości zwrotnej na szkolne konto ucznia Microsoft Office 365 kod do zeskanowania przez zainstalowany program na telefonie,

4. Aktywować aplikację przy pomocy otrzymanego kodu QR i kodu aktywującego.

Unieważnienie mLegitymacji

W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana.

Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana. mLegitymacja jest przypisana do konkretnego urządzenia w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo złożyć wniosek o unieważnienie mLegitymacji.

Załączniki:

1. Informacja o uczniu na potrzeby wydania mLegitymacji – pobierz.

2. Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel – pobierz.

3. Instrukcja obsługi mLegitymacji przez uczniów – pobierz.

4. Unieważnienie mLegitymacji – pobierz.

Linki:

1. Ministerstwo Cyfryzacji – ważne usługi w smartfonie. (mObywatel 2.0 – Aplikacja mobilna i serwis dla obywateli)

2. mLegitymacja szkolna (mLegitymacja szkolna – mObywatel w aplikacji – Portal Gov.pl (www.gov.pl))

3. Bezpłatny generator zdjęć do mLegitymacji, który umożliwia łatwe, szybkie i bezpłatne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji. Dzięki generatorowi uczeń będzie mógł samodzielnie lub przy pomocy rodzica wykonać zdjęcia, które zostanie automatycznie dostosowane do wymagań, w tym jego parametrów, wymiarów i tła. Wykonanie zdjęcia jest bardzo proste i zajmuje 3 minuty. (https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji).