Menu Zamknij

WSPOMNIENIA Z GRECJI cz.5

Leptokaria 20.10.20r. – kurort położony w południowej części Riwiery Olimpijskiej. Niegdyś miasteczko rolnicze i handlowe, dziś ośrodek turystyczny z pamiątką przeszłości – starochrześcijańską bazyliką, parkiem, sklepikami i tawernami. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych. W Leptokarii odbywa się tradycyjny targ gdzie można kupić świeży ser feta, oliwki czy tradycyjną oliwę grecką.

Meteory 21.10.20r. – z grec. meteoros – „zawieszony w powietrzu” lub „środek nieba” – jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. W tych górach powstały klasztory mnichów, którzy od IX wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Meteory jako całość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest to jeden z najbardziej malowniczych zabytków Grecji.

Wytwórnia ikon w miejscowości Kalambaka (w drodze do Meteorów). Miejsce gdzie uczniowie odbyli lekcję, w czasie której dowiedzieli się, że ikon nie malujemy a piszemy. Młodzież miała okazję poznać różne techniki wykonywania ikon oraz jak dokładnie tworzone są te religijne dzieła sztuki. Uczniowie dowiedzieli się również, że region Grecji w którym gościli słynie z ogromnych plantacji kiwi oraz gajów drzew oliwnych.Przepiękne krajobrazy i zachwycające wyspy, to atrakcje, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Uczestnicy projektu sumiennie uczyli się języka greckiego (w wersji użytkowej). Młodzież brała udział w lekcjach języka greckiego.22.10.20r. Wszystko co dobre, niestety szybko się kończy… Ostatniego dnia pobytu w hotelu Golden Sun w Mesagala, nasi uczniowie uroczyście pożegnali właścicieli i obsługę hotelu oraz naszą panią przewodnik. W czasie tego pożegnania odczytali list z podziękowaniami napisany w języku angielskim, w którym opowiedzieli o swoich odczuciach i emocjach związanych z ich pobytem w Grecji. Na koniec, podchodząc kolejno do stołu przy którym siedzieli żegnani goście, ułożyli z cukierków przywiezionych z Polski – serduszko jako symbol sympatii i wdzięczności za okazaną nam gościnność.

Podsumowując pragnę powiedzieć, iż możliwość uczestniczenia w projekcie okazała się wyzwaniem oraz szansą zdobycia nie tylko wiedzy merytorycznej. Podczas wyjazdu uczniowie funkcjonowali w wielojęzycznym i wielokulturowym środowisku w warunkach życia codziennego. Nauczyli się samodzielnie podejmować decyzje, być odpowiedzialnym i godnym zaufania. W ocenie opiekunów jak i właścicieli i obsługi hotelu nasi uczniowie okazali się być wzorem dla innych pod względem zachowania i wiedzy. Godnie reprezentowali naszą szkołę i pozostawili po sobie w Grecji miłe i pozytywne wspomnienia.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. więcej informacji

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zamknij